Anglia się polonizuje

0
20

Polski stał się drugim najpopularniejszym językiem w Anglii – wynika ze spisu powszechnego przeprowadzonego w tym największym i najważniejszym kraju wchodzącym w skład Wielkiej Brytanii.

Informację tę przekazało brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne (ONS), które sukcesywnie opracowuje i upublicznia dane zebrane w czasie spisu powszechnego, jaki odbył się w Anglii i Walii marcu 2011 roku.

Jak wynika z danych, spośród 56,1 miliona mieszkańców Anglii i Walii, 546 tysięcy deklaruje, że język polski jest ich pierwszym językiem. Biorąc pod uwagę oba te kraje, polski jest trzecim najpopularniejszym językiem w nich używanym. W Walii, w języku rdzennych mieszkańców tego kraju, czyli po walijsku mówi 560 tysięcy osób.

Wprawdzie Hindusów jest więcej na Wyspach Brytyjskich niż Polaków, o czym pisaliśmy już w grudniu, jednak ci pierwsi mówią wieloma językami. I to właśnie języki hinduskich emigrantów pendżabski, urdu i bengalski zajmują czwarte, piąte i szóste miejsce na liście najczęściej używanych języków w Anglii i Walii.

Kolejnymi językami pod względem liczby użytkowników są arabski, francuski i portugalski. Jeśli chodzi o Chińczyków zamieszkujących Wielką Brytanię, których jest 141 tysięcy, to oni podobnie jak Hindusi mówią wieloma językami, wśród których najpopularniejsze są regionalne dialekty takie, jak hakka i hunański, których używa więcej osób niż mandaryńskiego i kantońskiego czyli języków najszerzej używanych w samych Chinach.

W spisie powszechnym w Anglii i Walii zanotowano 600 różnych odpowiedzi na pytanie o pierwszy język. Z tej liczby wyodrębniono 104 języki i grupy językowe. Wśród nich w 49 języków używa więcej niż 15 tysięcy osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj