O NAS

Dla kogo?

Portal „dwujęzyczność.info” jest skierowany w pierwszej kolejności do rodziców polskich dzieci wychowujących się na obczyźnie. W drugiej – do wszystkich Polaków mieszkających za granicą, którzy otoczeni są innym językiem niż polski. W trzeciej – do wszystkich tych, którzy na co dzień używają co najmniej dwóch języków, tych którzy do tego dążą, oraz tych, którzy podejmą ten trud w przyszłości.

W jakim celu?

Portal „dwujęzyczność.info” powstał, aby zachęcić Polaków mieszkających za granicą, aby w nowej ojczyźnie podtrzymywali znajomość języka polskiego, a także, a może przede wszystkim, aby uczyli swoje dzieci mówić po polsku. Będziemy się starali pokazać rodzicom, że warto, aby ich dzieci znały więcej niż jeden język – czyli ten używany w kraju ich zamieszkania. A dlaczego warto? Jest po temu mnóstwo powodów, o których w bardzo dużym skrócie piszemy tu.

Naszym podstawowym celem jest stworzenie takiego miejsca w Sieci, gdzie każdy, kto ma jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane z dwujęzycznością czy dwujęzycznym wychowaniem będzie mógł, albo znaleźć przydatną dla siebie informację, albo przynajmniej zostanie skierowany pod dobry adres, aby nią uzyskać.

Kim jesteśmy?

Zespół redakcyjny portalu dwujezycznosc.info to pasjonaci, a przy okazji badacze (z jednym wyjątkiem), psycholodzy i filolodzy związani z Uniwersytetami Jagiellońskim i Warszawskim, którzy zajmują się badaniami nad językiem i dwujęzycznością realizując różne projekty badawcze w ramach Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności „LangUsta” oraz zespołu BiSLI Polska.

 

Redaktor naczelny: Karol Chlipalski

Redaktor naukowy: dr hab. Zofia Wodniecka, prof. UJ

Współpracownicy: Joanna KołakKarolina ŁukasikPatrycja KałamałaJoanna DurlikKarolina Mieszkowska, Magdalena Łuniewska,

Rada naukowa: dr hab. Ewa Haman, dr hab. Marta Białecka-Pikul, prof. UJ

 

Mamy nadzieję, że już wkrótce w ramach naszego portalu zabiorą także głos także nasi Czytelnicy, że podzielą się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o swoich problemach i sukcesach. Zapraszamy Was do kształtowania portalu dwujezycznosc.info!