Wielka Brytania: Załóż szkółkę sobotnią

0
21

Polska Macierz Szkolna (PMS) i Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie zapraszają w niedzielę 3 marca do Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego (POSK) w Londynie wszystkich chętnych do założenia polskiej szkoły sobotniej.

Konferencja „Teraźniejszość i przyszłość polskich szkół sobotnich na Wyspach Brytyjskich” będzie drugim spotkaniem, na którym wszyscy chętni będą mogli uzyskać informacje niezbędnych do prowadzenia takiej placówki. Przed niespełna rokiem, w maju 2012 roku w szkole im. Tadeusza Kościuszki na Ealingu (Londyn) odbyła się podobna konferencja, w ramach której kadra kierownicza szkoły przedstawiła swoje doświadczenia. Podczas spotkania omawiano zagadnienia prawne, dydaktyczne, finansowe i demograficzne. Podobny program, jednak w szerszym wymiarze, zostanie przez pracowników szkoły na Ealingu przedstawiony podczas konferencji w POSK-u.

W Polskiej Macierzy Szkolnej zrzeszonych jest ponad 100 szkół, a prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii działa jeszcze kilkadziesiąt innych poza tą organizacją. Jak się okazuje jednak, jest to wciąż za mało – w wielu placówkach brakuje miejsc, a rodzice muszą oczekiwać miesiącami na to, aby ich dzieci mogły rozpocząć edukację polonijną. Według szacunków Polskiej Macierzy Szkolnej zaledwie 10-15 proc. polskich dzieci w Wielkiej Brytanii uczęszcza do polskich szkół.

Więcej na ten temat w londyńskim Dzienniku Polskim.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj