Dwujęzyczność liczy się także w Krakowie

0
42

Krakowski oddział Bilingualism Matters, międzynarodowej organizacji, której misją jest dialog między światem nauki a społeczeństwem na temat dwu- i wielojęzyczności oraz wsparcie osób używających na co dzień więcej niż jednego języka, został otwarty 27 września 2018 r. przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Działalność organizacji, w skład której wchodzą obecnie 23 oddziały rozsiane na trzech kontynentach, polega na inicjowaniu prac badawczych, prowadzeniu akcji informacyjnych na temat zalet i wyzwań, jakie wiążą się z codziennym posługiwaniem się więcej niż jednym językiem, doradztwu świadczonemu dwujęzycznym rodzinom oraz kształtowaniu polityki społecznej i edukacyjnej we współpracy z politykami na szczeblu lokalnym i krajowym.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz uniwersyteckich, a także goście z Edynburga. Najstarszą polską uczelnię reprezentował m.in. dziekan Wydziału Filozoficznego prof. Jarosław Górniak, a także dyrektor Instytutu Psychologii prof. Michał Wierzchoń. Z Edynburga na otwarcie krakowskiego oddziału przyjechali prof. Antonella Sorace, pomysłodawczyni, założycielka, a także szefowa Bilingualism Matters, jej zastępca prof. Tomasz Bąk, a także koordynatorka działań naukowych i kontaktów zewnętrznych organizacji dr Katarzyna Przybycień.

Działalność krakowskiego oddziału Bilingualism Matters będzie na początku polegała przede wszystkim na popularyzacji wyników najnowszych badań na temat dwujęzyczności poprzez wykłady i warsztaty dla rodziców i praktyków. Z założenia nie ma to być jednak przekaz jednostronny. – Zależy nam na nawiązaniu dialogu społecznego, który pomoże nam zrozumieć potrzeby osób dwujęzycznych w Polsce i ich otoczenia, aby dostosować nasz przekaz do ich potrzeb, a także świadczyć pomoc w konkretnych przypadkach – mówi dr hab. Zofia Wodniecka, z Instytutu Psychologii, dyrektor BM Kraków oraz Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności „LangUsta”.

Dr hab. Zofia Wodniecka i jej zespół na co dzień zajmują się badaniem poznawczych aspektów dwujęzyczności, prowadzą badania i regularnie publikują w międzynarodowych czasopismach naukowych. Jej zdaniem jednak praca naukowca nie może ograniczać się do działalności stricte badawczej. – Uważam, że naukowcy nie mogą zamykać się w wieży z kości słoniowej. Ich obowiązkiem jest dzielić się swoją wiedzą, szczególnie wówczas gdy może ona pomóc w rozwiązaniu czy choćby złagodzeniu realnych problemów – tłumaczy Wodniecka. Takim problemem jest w wielu przypadkach funkcjonowanie dzieci z rodzin migranckich, które są zmuszone na co dzień używać przynajmniej dwóch języków. – Jestem przekonana, że per saldo dwujęzyczność pomaga w życiu, ale może być też przyczyną przejściowych trudności np. w szkole – dodaje dr Wodniecka.

Założycielką BM jest prof. Antonella Sorace z Uniwersytetu w Edynburgu (http://www.bilingualism-matters.ppls.ed.ac.uk/). Na początku był to punkt informacyjny dla rodziców wielojęzycznych dzieci, dziś Bilingualism Matters to organizacja zrzeszająca ponad 20 oddziałów w kilkunastu krajach – od Izraela po USA. Dwa dni przed krakowskim został otwarty oddział BM przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Red.

fot. Krzysztof Sołtysiński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj