Mało zagranicznych studentów w Polsce

0
16

Zaledwie 1,39 proc. studentów polskich uczelni to obcokrajowcy. Ten odsetek sytuuje Polskę na ostatnim miejscu w UE, nie tylko poniżej Czech czy Węgier, ale także Rumunii i Bułgarii – wynika z raportu Studenci zagraniczni w Polsce opracowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i ogłoszonego w listopadzie.

Pozornie pocieszający jest fakt, że jeszcze pięć lat temu, odsetek ten wynosił 0,6 proc., ale jeśli weźmie się pod uwagę, że od tego czasu ogólna liczba studentów w Polsce spadła, a na całym świecie dynamicznie rośnie liczba osób studiujących za granicą, to powody do satysfakcji są niewielkie.

Wśród zagranicznych studentów w Polsce, których jest w sumie nieco ponad 24 tysiące, jedną czwartą stanowią obywatele Ukrainy, a na drugim Białorusini, których jest niespełna 3 tys. Na kolejnych miejscach są Norwedzy (1514) i Szwedzi (1162), którzy podejmują w Polsce najczęściej studia medyczne.

W raporcie można znaleźć także informacje, co studiują obcokrajowcy. Otóż, prawie 30 proc. z nich kształci się na kierunkach biznesowych i ekonomicznych, nieco mniej, bo 26 proc. studiuje na kierunkach medycznych, a 11 proc. – technicznych. Natomiast kierunki społeczne wybiera zaledwie 8 proc. studentów z zagranicy.

Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2013″ powstał w oparciu o niepublikowane dane GUS za rok akademicki 2011/2012, na danych OECD, UNESCO i Eurostatu oraz na badaniach własnych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj