MSZ chce wymusić zmiany w mediach polonijnych

0
24

Ministerstwo planuje doprowadzić poprzez dotacje do konsolidacji tytułów prasy polonijnej tak, aby małe tytuły zostały wchłonięte przez większe. Relatywnie więcej pieniędzy popłynie teraz na zachód kosztem wschodu – dowiadujemy się z komunikatu na stronie resortu.

Plany te to efekt przejęcia przez ministerstwo środków na współpracę z Polonią i Polakami za granicą, które wcześniej były w gestii Senatu. Termin na składanie wniosków w konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą”, za pośrednictwem którego MSZ chce rozdysponować 52 mln zł, mija 12 listopada 2013 roku.

Zamiar przeprowadzenia zmian w mediach polonijnych jest konsekwencją analizy medioznawczej na ich temat zleconej przez MSZ. – Nie chcielibyśmy dofinansowywać drobnych biuletynów w nakładzie 100, 200 egzemplarzy, które są rozdawane pod kościołem – mówił na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek.

Ministerstwo chciałoby, aby większe tytuły, które mają nakład kilka tysięcy egzemplarzy, wchłonęły mniejsze, które mogłyby wychodzić dalej, ale jako dodatki (np. wkładki regionalne).

Sposobem na unowocześnienie mediów polonijnych ma być też przenoszenie treści do Internetu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciałoby, aby powstało kilka portali w poszczególnych krajach, które będą przekazywać informacje Polakom mieszkającym np. na Białorusi, czy Ukrainie.

Resort chce też, by redakcje polonijne nie były w stu procentach finansowane z polskiego budżetu. Jak zaznaczył Cisek podmioty, które funkcjonują na Wschodzie w bardzo małym stopniu korzystają z miejscowych źródeł i to powinno się zmienić.

MSZ w ramach nowego podejścia do polityki polonijnej nie chce się ograniczać do wspierania tylko naszych rodaków mieszkających na Wschodzie. Resort chciałby, aby w tegorocznym konkursie wzięły też udział organizacje pozarządowe, które będą przedstawiać projekty dla Polaków mieszkających np. na Wyspach Brytyjskich, czy w innych zachodnich krajach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj