Słyszymy już przed urodzeniem

0
18

Noworodki znacznie wcześniej rozpoznają poszczególne dźwięki języka otoczenia, niż dotąd sądzono – wynika z artykułu opublikowanego na łamach czasopisma naukowego „Acta Paediatrica”.

Jak tłumaczy Christine Moon, szefowa zespołu badawczego z Pacific Lutheran University, który we współpracy z szwedzkimi uczonymi przeprowadził opisany w artykule eksperyment, noworodki w zaledwie kilka godzin po urodzeniu wykazują wyraźne zainteresowanie dźwiękami niespotykanymi w ich języku ojczystym. – Od 30 lat wiadomo, że przyswajanie sobie języka rozpoczynamy przed urodzeniem słuchając tego, co mówi mama, natomiast to badanie jako pierwsze pokazuje, że potrafimy odróżnić dźwięki „naszego” języka jeszcze zanim przyjdziemy na świat – mówi Moon.

W eksperymencie przeprowadzonym przez amerykańskich i szwedzkich naukowców wzięło udział 80 noworodków urodzonych w dwóch szpitalach: w Tacoma w stanie Washington w USA oraz w Sztokholmie. Tym pierwszym odtwarzano zestaw 17 dźwięków należące do języka szwedzkiego, natomiast dzieciom w Szwecji – tyle samo pochodzących z angielskiego. Reakcja noworodków na nieznane sobie dźwięki w postaci zmiany rytmu ssania była mierzona za pomocą smoczka połączonego z komputerem.

W obu krajach dzieci słuchające języka obcego ssały smoczek częściej i bardziej intensywnie, niż te którym odtwarzano dźwięki charakterystyczne dla języka otoczenia i to bez względu na to czy test przeprowadzano w kilka czy kilkadziesiąt godzin po urodzeniu. Fakt ten pozwolił na sformułowanie wniosku, że proces nauki języka dzieci mogą rozpoczynać już na 10 tygodni przed urodzeniem, ponieważ około 30 tygodnia życia płodowego mają one wykształcony narząd słuchu i odpowiadające mu ośrodki w mózgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj