Wszysto, co kojarzy się z naszym językiem ojczystym będzie nam utrudniało swobodne wypowiadanie się w języku obcym – wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców.
Shu Zhang i Michael Morris z Columbia Business School postanowili sprawdzić, czy symbole kulturowe wpływają na zdolność mówienia w języku obcym. Badacze zaprosili w tym celu do eksperymentu chińskich studentów od niedawna mieszkających w USA. Badani proszeni byli o opowiadanie historii po angielsku, gdy jednocześnie pokazywano im na ekranie komputera symbole związane bądź z amerykańską, bądź z chińską kulturą. Okazało się, że oglądanie obrazów związanych z Chinami sprawiało, że studenci mówili mniej płynnie – wypowiadali o 16 proc. mniej słów na minutę. W dodatku obecność chińskich symboli sprawiała, że badani aż o 85 proc. częściej używali kalek słownych – dosłownych tłumaczeń słów ze swojego języka ojczystego w miejsce angielskich odpowiedników.
– To badanie może mieć znaczenie praktyczne, na przykład dla pracodawców zatrudniających osoby z innych kultur – tłumaczy Morris. – Chociaż zaproszenie Japończyka na sushi może być bardzo miłym gestem, może jednak utrudnić mu mówienie po angielsku – dodaje.
Magdalena Łuniewska
Źródło: Zhang, S., Morris, M. W., Cheng, C. Y., & Yap, A. J. (2013). Heritage-culture images disrupt immigrants’ second-language processing through triggering first-language interference. Proceedings of the National Academy of Sciences,110(28), 11272-11277.
Serwis „Wszystko o dwujęzyczności” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Utwór powstał w ramach projektu finansowanego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.“ realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.