Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

0
20

Bez zająknięcia potrafimy wymieniać korzyści związane ze znajomością języków obcych, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z wartości, jaką niesie ze sobą nasz język ojczysty. Przypomina nam o tym UNESCO organizując – jak co roku – 21 lutego obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Nauka języków obcych to wielki biznes. Miliony ludzi na całym świecie wydają ciężko zarobione pieniądze, aby sami (lub ich dzieci) mogli nauczyć się porozumiewać się w którymś z ważnych języków. Ważnych – z punktu widzenia gospodarczego czy kulturowego. Wydaje się (i nie bez słuszności), że znajomość języków pozwoli znaleźć lepszą pracę, awansować, zrobić karierę, jednym słowem – zwiększyć szanse na lepsze życie.

Z drugiej strony, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad wartością języka, który znamy „od zawsze”. Banałem jest stwierdzenie, że najmniej cenimy to, co otrzymaliśmy za darmo (a jest tak, bo nie pamietamy, że poznanie języka ojczystego kosztowało nas kilka lat ciężkiej pracy we wczesnym dzieciństwie). I tak jest z naszym językiem ojczystym. Zupełnie, jak ze zdrowiem we fraszce Jana Kochanowskiego: „Nikt nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz”, zaczynamy sobie go bardziej cenić, gdy okazuje się, że swoboda posługiwania się nim przestaje być dla nas oczywista. Na szczęście niewielu Polaków znajduje się dziś w sytuacji, gdy ktoś zabrania im mówić w języku ojczystym. Jednak nie wszyscy mają dostęp do wysokiej jakości edukacji w języku polskim, nie mają go szczególnie ci nasi rodacy, którzy mieszkają za wschodnią granicą. Warto, abyśmy w tym dniu uświadomili sobie ten fakt, a może też zastanowili się, czy nie moglibyśmy im jakoś pomóc. Byłoby to zgodne z intencjami pomysłodawców Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przedstawicieli UNESCO, którzy postanowili w tym roku poświęcić go edukacji w języku ojczystym.

Warto, abyśmy zastanowili się także przy okazji, co zawdzięczamy naszemu językowi ojczystemu. Cenimy sobie znajomość języków obcych, ale nie wiemy, co utracilibyśmy, gdybyśmy w dzieciństwie nauczyli się zupełnie innego języka. Kim wówczas bylibyśmy? Czy postrzegalibyśmy świat w ten sam sposób? Do czego jest nam w ogóle potrzebny język polski?

Redakcja

 

Przeczytaj zeszłoroczny felieton z okazji Dnia Języka Ojczystego

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj