Czym za młodu…

0
19

To, czy dwujęzyczni poznają języki jednocześnie czy po kolei, jest ważne dla… budowy ich mózgu – wynika z badań szwajcarskich naukowców.

Naukowcy, zajmujący się badaniami mózgu wielokrotnie pokazali już, że nasze doświadczenie – zajęcia, którym się oddajemy, i wypracowane nawyki – wpływają na budowę mózgu. Obecnie prężnie rozwijającą się gałęzią neuronauki, czyli nauki o budowie i funkcjonowaniu mózgu, są badania nad tym, jak na budowę i pracę mózgu wpływają doświadczenia z wczesnego dzieciństwa.

Doskonałą okazją do oceny znaczenia wczesnych doświadczeń są… badania prowadzone na osobach dwujęzycznych! Szczególnie, jeśli weźmie się w nich pod uwagę różny wiek rozpoczęcia nauki drugiego języka.

Szansę tę wykorzystał szwajcarski zespół kierowany przez Anelis Kaiser z Uniwersytetu w Bernie i Leilę Eppenberger ze szpitala w Bazylei. Szwajcarscy badacze przeprowadzili badanie z udziałem osób znających trzy języki. Uczestnicy badania byli osobami dwujęzycznymi, które w szkole rozpoczęły naukę trzeciego języka. Naukowcy porównali budowę mózgu osób, które uczących się dwóch języków od urodzenia (o dwujęzyczności jednoczesnej) i osób, które zaczęły przyswajać drugi język później niż pierwszy (o dwujęzyczności sekwencyjnej).

Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wykazało, że osoby o dwujęzyczności jednoczesnej miały mniej szarej materii w kilku obszarach kory mózgowej powiązanych z przetwarzaniem języka, zarówno w lewej, jak i w prawej półkuli. Taki rezultat potwierdza wyniki wcześniejszych badań, mówiących, że uczenie się języków po kolei zwiększa objętość kory mózgowej związanej z językiem. Co więcej, u osób znających od kołyski dwa języki, uczenie się trzeciego języka w mniejszym stopniu wpływa na budowę tych obszarów.

Badacze podkreślają, że wynik ich badania oznacza, że – przynajmniej w zakresie uczenia się języka – doświadczenia z wczesnego dzieciństwa wywierają istotny wpływ na budowę mózgu w dorosłości.

Magdalena Łuniewska

Źródło: Kaiser, A., Eppenberger, L. S., Smieskova, R., Borgwardt, S., Kuenzli, E., Radue, E.-W., … Bendfeldt, K. (2015). Age of second language acquisition in multilinguals has an impact on gray matter volume in language-associated brain areas. Frontiers in Psychology6, 638. doi:10.3389/fpsyg.2015.00638

Serwis „Wszystko o dwujęzyczności” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Utwór powstał w ramach projektu finansowanego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.“ realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj