Zaśpiewaj mi to po węgiersku

0
19

Śpiewanie pomaga w nauce obcego języka – wynika z eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie w Edynburgu w Szkocji.

Dobrzy nauczyciele języków od zawsze w ramach swoich lekcji uczyli dzieci śpiewać piosenki. Śpiewanie miało na celu nie tylko dostarczenie rozrywki uczniom znudzonym rozwiązywaniem ćwiczeń gramatycznych i wkuwaniem słówek, lecz także było ważnym elementem nauki. Intuicja nauczycieli, zyskała obecnie podstawy naukowe.

Naukowcy z Reid School of Music przy edynburskim uniwersytecie poprosili uczestników badania, aby odśpiewali krótkie zdania po węgiersku, a następnie, po pewnym czasie przypomnieli sobie brzmienie tych zdań. Język ten został wybrany przez badaczy dlatego, że – w przeciwieństwie do np. francuskiego czy niemieckiego – istniało niewielkie prawdopodobieństwo, że którykolwiek z badanych zetknął się z nim wcześniej. Dodatkowo węgierski ma skomplikowaną strukturę i egzotyczną dla użytkowników angielskiego fonetykę, co znacząco utrudniało badanym wykonanie zadania.

Jak się okazało, byli oni w stanie znacznie lepiej zapamiętać i powtórzyć odśpiewane wcześniej zdania, niż osoby, które zostały poproszone o ich proste powtórzenie, bądź powtórzenie ich przy równoczesnym wybijaniu rytmu. – Badanie to dostarcza pierwszych naukowych przesłanek, że śpiewanie może wspomóc naukę języka, otwiera ono także nowe pole badawcze. Pytanie, na które obecnie trzeba znaleźć odpowiedź odnosi się do tego, czy to melodia właśnie dostarcza dodatkowego bodźca, który ułatwia wywołanie z pamięci obcojęzycznych słów czy zdań – wyjaśnia Dr Karen M. Ludke z uniwersytetu edynburskiego.

Karol Chlipalski

Źródło: http://www.ed.ac.uk/news/2013/180713-singinglanguages

Serwis „Wszystko o dwujęzyczności” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Utwór powstał w ramach projektu finansowanego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.“ realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj