Chodzenie poszerza dzieciom horyzonty

0
18

Pierwsze kroki dziecka, to dla rodziców okazja do radości i dumy. Okazuje się, że jeszcze ważniejsze niż dla rodziców są one dla rozwoju językowego dziecka!

Psychologowie dawno zaobserwowali, że samodzielne przemieszczanie się – czołganie, a później raczkowanie – wiąże się z rozwojem poznawczym, językowym, społecznym i emocjonalnym małego dziecka. Jednak dopiero kilka lat temu, i to w dodatku przypadkowo, odkryto, że przyswojenie umiejętności chodzenia może mieć także wpływ na rozwój językowy dziecka. Zależność między zdolnością chodzenia i znajomością słów zauważyli Eric Walle i Jospeh Campos z University of California przy okazji badania emocjonalnych interakcji małych dzieci i ich rodziców. Ta obserwacja zainspirowała badaczy do przeprowadzenia dwóch kolejnych badań.

W pierwszym z nich badacze obserwowali przez 3,5 miesiąca grupę 44 dzieci, oceniając co dwa tygodnie ich rozwój lokomotoryczny i językowy, od momentu, kiedy ukończyły 10 miesięcy. Okazało się, że niezależnie od tego, ile miesięcy miały dzieci, gdy stawiały pierwsze kroki, moment ten poprzedzał gwałtowny wzrost słownictwa – po rozpoczęciu chodzenia dzieci błyskawicznie uczyły się nowych słów.

W drugim badaniu wzięły udział dwie grupy 12,5-miesiecznych dzieci: w pierwszej wszystkie opanowały już umiejętność chodzenia, w drugiej pozostawały jeszcze na etapie raczkowania. Wyniki tego badania potwierdziły przypuszczenia naukowców: dzieci chodzące znały więcej słów niż ich raczkujący rówieśnicy.

Badania pokazały też, że chodzenie silniej wpływa na liczbę słów wypowiadanych przez dzieci niż na liczbę słów przez nie rozumianych. – Być może chodzenie wiąże się z procesami fizjologicznymi związanymi też z mówieniem – na przykład z pracą krtani albo przepony – ułatwiając wypowiadanie słów? – zastanawiają się autorzy badania, dodając też, że „przyswajanie języka jest bardzo skomplikowanym procesem”, w którym wciąż jest wiele niewiadomych.

Magdalena Łuniewska

Źródło: Walle, E. A., & Campos, J. J. (2014). Infant language development is related to the acquisition of walking. Developmental psychology50(2), 336.

Serwis „Wszystko o dwujęzyczności” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Utwór powstał w ramach projektu finansowanego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.“ realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj