Dwujęzyczne niemowlęta szybciej się nudzą (i uczą)

0
18

Gdy zobaczymy, że kilkumiesięczne dziecko szybko nudzi się obiektami, które wcześniej wzbudziły jego zainteresowanie, niekoniecznie powinniśmy martwić. Wprost przeciwnie – to może być bardzo dobra wróżba na przyszłość.

Jak sprawdzić czym interesuje się kilkumiesięczne dziecko? Od kilku dekad badacze zajmujący się szeroko pojętym rozwojem poznawczym niemowląt wykorzystują w swoich badaniach tak zwany paradygmat preferencyjnego patrzenia (preferential looking paradigm). Konstrukcja zadań w tym paradygmacie jest bardzo prosta: dzieci oglądają obrazki (na przykład zwierzęta czy przedmioty codziennego użytku) prezentowane parami na ekranie komputera. W fazie eksperymentalnej, jeden z obrazków jest zawsze znany dziecku ze wstępnej części zadania, drugi zaś – nowy; a najważniejszym mierzonym parametrem jest czas, po jakim dziecko znudzi się znajomym obrazkiem i przestanie się mu przyglądać. – Mimo swojej prostoty, to jak dzieci wykonują to zadanie pozwala trafnie przewidzieć tempo późniejszego rozwoju poznawczego – tłumaczy profesor Leher Singh, psycholog z Narodowego Uniwersytetu Singapuru, główny autor badania, które miało na celu porównanie dzieci dwujęzycznych i jednojęzycznych za pomocą paradygmat preferencyjnego patrzenia. Jak tłumaczy profesor Singh, niemowlęta, które przez stosunkowo krótki czas patrzą na znajomy obrazek, ale za to z większą uwagą przyglądają się nowym obrazkom, jako kilkuletnie dzieci maja bogatsze bierne i czynne słownictwo a także osiągają lepsze wyniki w testach sprawdzających ogólne zdolności poznawcze, np. zdolność do tworzenia abstrakcyjnych pojęć.

Badania przeprowadzone przez profesora Singha i jego współpracowników pokazują, że dzieci wychowywane w dwujęzycznych rodzinach nudzą się znajomymi obrazkami znacznie szybciej, niż ich rówieśnicy pochodzący z jednojęzycznych środowisk, wykazują za to wyraźną preferencję dla obrazków pokazywanych po raz pierwszy. Badacze tłumaczą tę różnicę codziennym doświadczeniem językowym: niemowlęta otoczone od urodzenia dwoma językami prawdopodobnie szybciej uczą się efektywnie przetwarzać docierające do nich informacje i rozwijają strategie odróżniania informacji nowych od poznanych już wcześniej. Jak komentuje profesor Leher Singh, wyniki te potwierdzają wniosek płynący z wielu wcześniejszych badań, że dzieci są przygotowane do sprostania wyzwaniu uczenia się od urodzenia nie jednego, ale dwóch języków równolegle, a nawet mogą łatwo czerpać z tego doświadczenia korzyści wykraczające poza rozwój językowy. Jest to nie tylko bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Singapuru, w którym większość dzieci wychowuje się w dwujęzycznym kontekście, ale również kolejny argument potwierdzający związek języka z ogólnym funkcjonowaniem poznawczym i możliwe pozytywne konsekwencje dwujęzyczności.

Joanna Durlik

Źródło: Leher Singh, Charlene S. L. Fu, Aishah A. Rahman, Waseem B. Hameed, Shamini Sanmugam, Pratibha Agarwal, Binyan Jiang, Yap Seng Chong, Michael J. Meaney, Anne Rifkin-Graboi. Back to Basics: A Bilingual Advantage in Infant Visual Habituation. Child Development, 2014; DOI: 10.1111/cdev.12271

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140902115032.htm

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj