Czy oglądanie telewizji może zmienić akcent?

0
29

Badanie przeprowadzone przez Brytyjskich naukowców dostarczyło przesłanek, że oglądanie telewizji może mieć wpływ na sposób używania języka.

Językoznawcy z University of Glasgow, University of Strathclyde i University of Leicester przyjrzeli się, jaki wpływ może mieć oglądanie serialu „Eastenders” na akcent mieszkańców Glasgow. Okazuje się, że osoby mieszkające w największym mieście Szkocji, które regularnie śledziły losy bohaterów serialu zamieszkujących wschodnie przedmieścia Londynu, zaczęły wymawiać niektóre słowa w sposób w sposób właściwy dla Londyńczyków. Chodziło o głoskę /th/ np. w słowach think (rzecz) czy tooth (ząb) oraz dźwięk /l/ w słowach takich jak milk (mleko) czy people (ludzie), które są w inny sposób wymawiane na północy i południowym-wschodzie Wielkiej Brytanii. Osoby, które wzięły udział w badaniach pochodziły z niższych warstw społecznych i rzadko podróżowały, co pozwala wykluczyć inne niż telewizja źródła zmiany akcentu.

Jak tłumaczy profesor Jane Stuart-Smith z University of Glasgow, oglądanie telewizji nie wystarczy, aby zmienić u kogoś akcent, do tego potrzebne są rzeczywiste interakcje z żywymi ludźmi. Tym niemniej udało się zauważyć, że korelacja pomiędzy regularnym śledzeniem serialu, a sposobem mówienia, istnieje. – Dalsze badania są niezbędne, aby poznać naturę tej zależności – dodaje profesor Smith.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj