Litwa: Jest szansa na podwójne nazwy ulic i miejscowości

0
27

Podwójne nazewnictwo ulic nie jest sprzeczne z litewską konstytucją, uważa desygnowany na ministra sprawiedliwości w powstającym rządzie Litwy Juozas Bernatonis – donosi wileńskie radio Znad Wilii.

Optymistycznie brzmi również projekt programu rządowego, który zakłada rozwiązanie kwestii pisowni nazwisk, podwójnych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez Polaków, a także reorganizację szkolnictwa uwzględniającą interesy mniejszości narodowych. Pat w tej sprawie trwa już od ponad 20 lat.

Jednak wskutek wileńskich zawirowań politycznych wciąż odwlekane jest zaprzysiężenie rządu, który ma za sobą większość w litewskim sejmie, wyłonionym w październikowych wyborach. Na przeszkodzie staje prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite, która mnoży coraz to nowe przeszkody formalne.

W skład koalicji popierającej gabinet desygnowanego na premiera Algirdasa Butkieviciusa wchodzi Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), która będzie miała w nim swojego ministra. Zostanie nim – jeśli oczywiście dojdzie do powołania rządu – 36-letni Jarosław Niewierowicz, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który będzie odpowiadał za energetykę.

AKTUALIZACJA (13.12.2012 r. godz.15:13) Przed chwilą został zaprzysiężony rząd Algirdasa Butkieviciusa – podało Radio Znad Wilii. Tym samym Jarosław Niewierowicz został pierwszym ministrem Polakiem w historii Republiki Litewskiej. Gratulujemy panu Niewierowiczowi i mamy nadzieję, że gabinet, którego jest członkiem, dokona przełomu w kwestii podwójnych nazw i pisowni nazwisk mniejszości narodowych (red.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj