Belgia: Szkoła polska pomaga w integracji

0
15

Z badania przeprowadzonego przez belgijskich naukowców wynika, że dzieci uczęszczające do popołudniowej szkoły polskiej lepiej radzą sobie w szkołach belgijskich, niż ich rówieśnicy, którzy do takich szkół nie chodzą – donosi portal RMF24 w korespondencji z Belgii.

Badacze z uniwersytetów w Antwerpii i Leuven postanowili sprawdzić, od czego zależą sukcesy szkolne i lepsza integracja dzieci imigrantów. W tym celu w ciągu czterech lat przebadali 11 tys. uczniów, wśród których znalazło się 20 dzieci z polskiej szkoły w Antwerpii. Naukowcy przez dwa lata obserwowali ich rozwój, spotykali się z ich rodzicami, kolegami i nauczycielami.

Zdaniem Edith Piqueray z Uniwersytetu w Antwerpii, z którą rozmawiała dziennikarka RMF, wnioski z tych badań przeczą rozpowszechnionej dotąd opinii, że zakorzenienie w kulturze kraju pochodzenia jest przeszkodą w integracji w nowej ojczyźnie. Do tej pory patrzono więc niechętnym okiem na dzieci uczęszczające do popołudniowej polskiej szkoły, zakazywano także rozmów w języku ojczystym w szkołach belgijskich. Teraz, jak wierzy badaczka, to się powinno zmienić.

Badania wskazują bowiem, że dzieci z polskiej szkoły integrują się szybciej w Belgii, mają wyższą samoocenę i wyższą świadomość tego, kim są, co nie pozostaje bez wpływu na wyniki w nauce. Pomaga im w tym profesjonalne wsparcie ze strony nauczycieli, a także grupy rówieśniczej, jakie otrzymują w polskiej szkole. Spotykają się tu dzieci, które dopiero co przyjechały z tymi co są w Belgii od lat. Wymieniają się więc doświadczeniami – powiedziała Piqueray dziennikarce RMF. Jak podkreśla belgijska badaczka, pomoc ze strony polskiej szkoły otrzymują także rodzice, którzy często nie znają języka niderlandzkiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj