Angia i Walia: Polacy zaraz po Hindusach

0
19

Ze spisu powszechnego przeprowadzonego w ubiegłym roku w Anglii i Walii wynika Polacy są tam drugą co do wielkości mniejszością narodową. Liczba Polaków, zamieszkujących te dwa kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii sięgnęła w 2011 roku prawie 580 tysięcy.

W 2001 roku, czyli jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej było nas w Wielkiej Brytanii dziesięciokrotnie mniej – bo zaledwie 58 tysięcy. Warto przypomnieć, że pod koniec lat 1940., w Zjednoczonym Królestwie mieszkało 130 tysięcy naszych rodaków. W kolejnych dekadach liczebność Polonii na Wyspach Brytyjskich stopniowo się kurczyła, aż do momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Według szacunków, po 2004 roku na Wyspy Brytyjskie miało przybyć aż 800 tysięcy Polaków, ale część z nich po wybuchu kryzysu wróciła do domu lub pojechała szukać szczęścia gdzie indziej.

Obecnie stanowimy po Hindusach, których jest 694 tysiące, najliczniejszą mniejszość narodową na Wyspach i tym samym jest nas więcej niż Pakistańczyków i Irlandczyków. To ci ostatni jeszcze 10 lat wcześniej byli tu najliczniejszą mniejszością.

W Anglii i Walii mieszka obecnie 7,5 miliona imigrantów, co stanowi 13,4 proc. populacji tych krajów. Dla porównania w 2001 roku odsetek ten wynosił 9 proc. Jak wynika ze statystyk, w ciągu ostatniej dekady liczba osób urodzonych poza Zjednoczonym Królestwem zwiększyła się 2,9 miliona osób, co stawia Anglię i Walię (liczone jako jeden kraj) obok Hiszpanii w czołówce wśród dużych krajów europejskich pod względem liczby imigrantów.

Teraz etniczni Brytyjczycy stanowią 80 procent ludności Anglii i Walii. W 2001 roku było ich 87 procent. Najmniej etnicznych Brytyjczyków mieszka w Londynie. Już 37 procent mieszkańców stolicy nie urodziło się w Zjednoczonym Królestwie, a obcokrajowcy stanowią tu 24 procent społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj