Zaprotestuj przeciwko likwidacji lekcji języka polskiego w liceum w Tuluzie!

0
21

Władze oświatowe w Tuluzie planują przeniesienie nauczania języka polskiego z renomowanego liceum Ozenne do innej szkoły średniej, Można się spodziewać, że w konsekwencji język polski zniknie jako przedmiot nauczania ze szkół publicznych w Tuluzie w ogóle.

Zgodnie z francuskimi przepisami szkolnymi, uczniowie, którzy deklarują chęć nauki jednego z „rzadkich języków”, są przyjmowani poza kolejką do liceum, w którym język taki jest wykładany. Języki rzadkie w ujęciu francuskiego ministerstwa szkolnictwa to wszystkie te, które nie są powszechnie nauczane we Francji, czyli np. chiński (sic!) czy polski.

Lycée Ozenne to jedno z najlepszych liceów w Tuluzie, a przy okazji jedyne w południowej Francji, gdzie można uczyć się polskiego. Stąd wielu absolwentów college’ów (francuskich gimnazjów) deklarowało chęć nauki polskiego, aby tylko dostać się do renomowanej szkoły. Anna Masson, nauczycielka polskiego w Lycée Ozenne, potrafiła wykorzystać to dość przypadkowe zainteresowanie polszczyzną i zaszczepić sympatię do Polski i jej języka wśród kolejnych roczników młodych tuluzańczyków, często nie mających żadnych nadwiślańskich korzeni. Z sytuacji korzystały dzieci polskich imigrantów, mogąc uczyć się swojego języka dziedzictwa w szkole i zdawać go na maturze.

Przeniesienie lekcji języka polskiego do innego liceum – będzie to Lycée Saint-Sernin – spowoduje, że zainteresowanie polskim spadnie, a to z kolei da argument władzom oświatowym – szukającym oszczędności, a jakże! – do likwidacji nauczania polskiego na poziomie szkoły średniej w Tuluzie i w całej południowej Francji.

Kliknij w poniższy link, aby podpisać petycję:

http://www.petitions24.net/pour_le_maintien_du_polonais_au_lycee_ozenne_de_toulouse

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj