One są wśród nas – broszura do pobrania

0
27

Z naszych stron można pobrać bezpłatną broszurę pt. „Wybrane zagadnienia diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży w kontekście wielokulturowości oraz wielojęzyczności”.

Jak czytamy we wstępie, „publikacja kierowana jest w głównej mierze (choć nie tylko!) do osób zajmujących się diagnozą psychologiczną dzieci w poradniach psychologiczno-pedagogicznych w Polsce”. Jednak może się okazać interesująca również dla polskich rodziców wychowujących swoje dzieci za granicą. Omawia ona bowiem wybrane kwestie diagnozy dzieci odmiennych (od większości dzieci w otoczeniu) pod względem etnicznym, językowym i kulturowym, a takimi są polskie dzieci mieszkające na obczyźnie. Naczelną myślą jaka przyświecała autorom broszury było uniknięcie błędów diagnostycznych popełnianych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne w odniesieniu do dzieci z innym niż polski zapleczem etnicznym i kulturowym.

Wydawcą broszury jest Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), a autorami specjaliści z ośrodków naukowo-badawczych z całej Polski, zajmujący się na co dzień zagadnieniami diagnozy psychologicznej, psychologii wielojęzyczności, psychologii kulturowej, problematyki migracji, mniejszości narodowych i etnicznych oraz stosowania testów psychologicznych.

Publikacja została dotychczas objęta Patronatem Honorowym: Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Komitetu Psychologii PAN oraz Komisji ds. Testów Psychologicznych Komitetu Psychologii PAN, Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj