Konkurs MSZ na pomoc dla Polaków za granicą rozstrzygnięty

0
17

Wiadomo już kto dostanie pieniądze na pomoc Polonii i Polakom za granicą w 2014 roku. MSZ opublikował na swojej stronie internetowej wyniki konkursu, w którym prawie 400 podmiotów starało się w sumie o niemal 60 mln złotych.

Przypomnijmy, że można było się starać o dotacje w czterech obszarach tematycznych: „Nauczanie jezyka polskiego, w języku polskim i o Polsce”, „Media polonijne”, „Infrastruktura polonijna”, „Pozycja środowisk polskich w krajach zamieszkania” oraz „Więzi i kontakty z Polską”.

Wśród ofert, które zostaną dofinansowane znalazły się projekty wspierające rozwój oświaty polskiej na Ukrainie, Litwie, w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dotacje MSZ przeznaczone zostaną także na remonty Domów Polskich, odrestaurowanie miejsc polskiej pamięci narodowej na Białorusi i Ukrainie oraz ochronę dziedzictwa kulturowego Wileńszczyzny. Resort wesprze ponadto projekty sprzyjające wzmacnianiu pozycji środowisk polskich w wielu krajach, w tym np. w Mołdawii oraz zachęcające do rozwijania więzi i kontaktów z Polską. Priorytety współpracy z polską diasporą zostały ogłoszone publicznie i były konsultowane w Polsce i na świecie: wypowiedziało się łącznie 147 organizacji, stowarzyszeń, resortów i osób fizycznych.

Do konkursu zgłoszono 372 oferty, w tym wielu podmiotów, które z MSZ dotychczas nie współpracowały. Postępowanie konkursowe było otwarte dla podmiotów zarejestrowanych w Polsce i działających na rzecz Polonii i Polaków za granicą. W konkursie mogły startować nie tylko organizacje pozarządowe, ale także samorządy terytorialne, uczelnie wyższe, instytucje badawcze. Oferty oceniała kilkudziesięcioosobowa komisja konkursowa.

Pełna lista projektów, które otrzymają dofinansowanie znajduje się na stronie MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj