Nauka języków powiększa mózg

0
33

Szwedzcy naukowcy mieli okazję, aby przyjrzeć się temu, jakie zmiany zachodzą mózgu w czasie krótkotrwałej, ale bardzo intensywnej nauki języków.

Metody takie, jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego czy badanie elektrofizjologiczne są obecnie używane nie tylko przy diagnozie medycznej złamań kości czy pracy serca. Stosuje się je coraz częściej, aby odpowiedzieć na pytania, co dzieje się w naszym mózgu, kiedy słyszymy, rozumiemy i mówimy w drugim języku. Używając tych właśnie metod szwedzcy naukowcy, pod kierunkiem Johana Mårtenssona z uniwersytetu w Lund odkryli, że nauka drugiego języka może wpłynąć na rozmiar mózgu osób uczących się.

Badanie szwedzkiego zespołu jest jednym z wielu, których celem jest lepsze zrozumienie korzyści z uczenia się języków. Zostało ono przeprowadzone w Uppsali w wojskowym centrum kształcenia tłumaczy należącym do akademii wywiadu wojskowego (TolkS). Wzięli w nim udział młodzi, utalentowani językowo wojskowi, uczący się intensywnie (od rana do wieczora przez siedem dni w tygodniu) od podstaw języków: rosyjskiego, arabskiego i Dari (dialekt języka perskiego). Grupę kontrolną stanowili studenci medycyny i kognitywistyki, którzy również uczyli się intensywnie w czasie, gdy prowadzone były testy, jednak to nie języki obce były przedmiotem ich studiów.

Obie grupy zostały poddane badaniu neuroobrazowania mózgu zarówno przed, jak i po trzymiesięcznym okresie wytężonej pracy. Okazało się, że u osób, uczących się języka, powiększyła się objętość pewnych struktur mózgowych, efektu takiego nie zaobserwowano w grupie kontrolnej. Co ciekawe, zaobserwowano zróżnicowanie w rodzaju struktur mózgowych, które uległy zwiększeniu, w zależności od indywidualnych zdolności językowych i ilości wysiłku włożonego w uczenie się. U osób najbardziej uzdolnionych językowo, zwiększyła się objętość hipokampa (struktura odpowiedzialna między innymi za pamięć) oraz obszary kory mózgowej związane z nauką języka, natomiast u osób, które musiały włożyć więcej pracy w naukę języka, najbardziej powiększyły się obszary kory motorycznej.

Mimo iż nie jest jeszcze do końca jasne, co zmiany w mózgu po trzech miesiącach intensywnej nauki języka mogą oznaczać w dłuższej perspektywie, to autorzy badania słusznie zauważają, że nauka języków to dobry sposób na utrzymywanie naszego mózgu w formie – uważa Johan Mårtensson.

Joanna Kołak

Źródło: http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=124679&CultureCode=en

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj