Znajomość języków obcych lekiem na pamięć

0
18

Czy liczba języków, którymi się posługujemy na co dzień, może mieć związek ze sprawnością naszej pamięci? Są przesłanki, by twierdzić, że tak – ludziom, mówiącym więcej niż dwoma językami, w mniejszym stopniu zagrażają na starość problemy z pamięcią.

 

Kilkakrotnie już na tych łamach pisaliśmy, że badania naukowe wskazują, iż dwujęzyczność może opóźniać pojawienie się syndromów demencji starczej. Naukowcy z Centrum Studiów nad Zdrowiem w Luksemburgu (Centre de Recherche Public de la Santé) postanowili sprawdzić, czy dwujęzyczność (i wielojęzyczność), ma również wpływ na pojawianie się innych deficytów poznawczych, niebędących w sensie medycznym demencją starczą.

W tym celu przebadali 232 osoby – zarówno kobiety, jak i mężczyzn (średnia wieku wynosiła 73 lata) – które przynajmniej przez pewien czas w ciągu swojego życia używały na co dzień dwóch lub więcej języków (rekordziści używali aż siedmiu). Rekrutując uczestników badania Perquin i jej współpracownicy zwracali uwagę na liczbę języków, którymi się oni posługiwali, w jakim momencie swojego życia rozpoczęli naukę tych języków, a także jak długo ich używali. U 44 osób (19 proc.) spośród badanych stwierdzono problemy poznawcze

Wyniki badań pokazały, że osoby, które posługiwały się więcej, niż dwoma językami, rzadziej borykały się z problemami poznawczymi, niż osoby dwujęzyczne – w tym osoby trójjęzyczne aż trzykrotnie rzadziej doświadczały deficytów poznawczych, niż osoby dwujęzyczne. Warto dodać, że Perquin i jej współpracownicy podkreślają, że podobny jak dwujęzyczność (ochronny) wpływ na funkcjonowanie poznawcze, może mieć wykonywanie innych stymulujących poznawczo zadań.

Mimo że wyniki badań przeprowadzonych przez zespół z Luksemburga wydają się bardzo optymistyczne, należy podchodzić do nich z rezerwą. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie większej liczby badań, które potwierdzą najnowsze doniesienia i pozwolą określić, czy „ochrona poznawcza” u dwujęzycznych rzeczywiście ma aż tak szeroki zakres.

Wyniki badania Perquin i współpracowników sugerują, że im więcej języków znamy, tym większą sprawnością może się cieszyć nasz umysł – a sprawność umysłu oznacza między innymi lepszą pamięć. Co ciekawe, wyniki badań, przeprowadzonych w Indiach przez Suvarnę Alladiego (o których pisaliśmy już wcześniej), wskazujące, że dwujęzyczność może opóźniać pojawienie się demencji, nie ujawniały żadnych dodatkowych korzyści dla osób, znających więcej niż dwa języki. Prawdopodobnie zależność między liczbą języków, używanych przez osobę wielojęzyczną, a sprawnością jej umysłu, także wymaga dalszych weryfikacji.

źródła: http://www.readcube.com/articles/10.1371/journal.pone.0062030

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj